Pochwal się swoim domowym ogrodem. Konkurs fotograficzny „Ogrody miasta”.

Z dnia na dzień wśród nas – mieszkańców miejskich blokowisk i kamienic – przybywa amatorów uprawiających w domu swój własny, mały ogródek. Balkony, parapety i kuchenne blaty coraz częściej zapełniają się doniczkami, w których hodujemy owoce, warzywa, czy pielęgnujemy świeże zioła. Nadeszła okazja, by się tym pochwalić! Łódzki Festiwal Designu- Łódź Design 2011 zaprasza do konkursu na najciekawszy domowy ogródek.

Co by było, gdyby każdy z nas zaczął samodzielnie uprawiać swój własny ogródek, zapewniając sobie stały dostęp do świeżych owoców i warzyw? Jak się okazuje to całkiem niegłupi pomysł i to nie tylko dlatego, że w takich domowych uprawach nie używa się substancji chemicznych, przez co są o wiele zdrowsze, ale również z powodów ekonomicznych.

Do 2050 roku liczba ludzi na Ziemi ma wzrosnąć o 3 miliardy. Aż 80 procent populacji będzie wtedy mieszkać w miastach – już teraz to około połowa ludzkości. Żeby wszystkich wyżywić, potrzebny będzie dodatkowy obszar ziemi uprawnej wielkości Brazylii i Libii razem wziętych albo… zaczniemy uprawiać ogrody w naszych własnych mieszkaniach, wykorzystywać miejskie nieużytki i wolne przestrzenie w mieście.

Właśnie takim nietypowym sposobom zagospodarowywania miejskiej przestrzeni poświęcona będzie wystawa „Przekierowanie. O zmianie w architekturze” przygotowana przez Centrum Architektury, którą obejrzymy podczas 5. edycji Międzynarodowego Festiwalu Designu – Łódź Design, między 20 a 30 października. Ponadto Łódź Art Center – organizator Festiwalu – postanowił przyjrzeć się miejskim uprawom i najciekawsze z nich zaprezentować w ramach wystawy towarzyszącej. Teraz każdy będzie mógł stać się współtwórcą wystawy.

Doniczki, kubeczki, skrzynki lub wazony o nieregularnych kształtach umieszczane są w najróżniejszych miejscach naszych domów – nie tylko w poziomie, ale i w pionie, na ścianach. Teraz będzie można pochwalić się swoją kreatywnością przed szeroką publicznością (w 2010 roku Festiwal odwiedziło 40 000 widzów). Wystarczy zrobić zdjęcie swojej domowej lub przydomowej uprawie, prezentując jej indywidualny i niepowtarzalny wygląd, a następnie wysłać je do organizatorów. Na autorów najlepszych nadesłanych prac czekają nagrody.

Mieszkasz w mieście, ale zamiast do sklepu wolisz chodzić po jedzenie do własnego ogródka? Uprawiasz w domu albo koło domu zioła, warzywa czy owoce? Zrób zdjęcie swojej miejskiej farmy – warzywnika albo zielnika, w ogrodzie, donicy, skrzynce, na dachu, na parapecie – i prześlij do nas. Dołącz kilka zdań: co uprawiasz, od jak dawna i dlaczego. Najciekawsze zdjęcia zostaną pokazane na wystawie podczas festiwalu ŁÓDŹ DESIGN 2011.

Termin nadsyłania prac mija 31 sierpnia.

Regulamin konkursu TUTAJ.

Wszelkie pytania odnośnie konkursu prosimy kierować na adres
ogrody@lodzdesign.com

Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres:
Łódź Art Center
Tymienieckiego 3
90-365 Łódź
z dopiskiem „Konkurs Łódź Design 2011”