Podczas 5. edycji Festiwalu zaprezentujemy filmy poświęcone designowi.
Pokażemy niezwykłe filmy Gary’ego Hustwita (Helvetica, Objectified) oraz Dizajnerki i Poużywajmy sobie. Historię polskiego designu.

22.10 (12.30), 30.10 (16.30)
Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa

Film dokumentalny, 52’

Produkcja: Polska, 2011 (Domo.tv – CANAL+ Cyfrowy, koprodukcja: Instytut Wzornictwa Przemysłowego, współpraca: Muzeum Narodowe w Warszawie)
Scenariusz
i reżyseria: Małgorzata Olimpia Świderska (wywiad z autorką)

Z tego filmu dowiesz się, kto zaprojektował dzbanek, który stoi w kredensie twojej babci!

Film dokumentalny w reżyserii Małgorzaty Olimpii Świderskiej daje unikalną możliwość poznania przedmiotów różnego formatu, które stały się symbolami swoich czasów. Zostały stworzone przez polskich projektantów od początku XX w. po czasy współczesne. Poznajemy nazwiska, które w innych okolicznościach geopolitycznych miałyby szansę zaistnieć na równi z „wielkimi światowego designu”.

Bohaterami filmu są rozpoznawalne przez wszystkich meble, znane z domowych zbiorów przedmioty z ceramiki, porcelany i szkła, charakterystyczne tkaniny, małe bibeloty, ale też samochody i lokomotywy. Pamięć o przedmiotach użytkowych dnia codziennego sprzed kilkudziesięciu lat jest równie ważna, jak osiągnięcia artystyczne związane ze sztuką czystą. Wiedza na temat wzornictwa to kapitał, z którym każdy człowiek powinien wchodzić w dorosłe życie.

Narracja filmu skonstruowana jest z wywiadów z ekspertami z dziedziny wzornictwa przemysłowego, historykami sztuki i projektantami. Znaleźli się wśród nich: Beata Bochińska, Anna Demska, Anna Frąckiewicz, Czesława Frejlich, Krystyna Łuczak-Surówka, Anna Maga, Józef Mrozek, Michał Stefanowski, Wojciech Wybieralski.


22.11 (11.00), 30.10 (15.00)
Dizajnerki

Film dokumentalny, 52 ’

Produkcja: Polska, 2009 (CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o.)
Reżyseria
: Jacek Dużyński

Obraz Jacka Dużyńskiego został zainspirowany pomysłem, na którym Gian Luca Amadei oparł książkę „Discovering Women in Polish Design: Interviews & Conversations”, będącą częścią projektu POLSKA!YEAR organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Dokument nakreśla aktualną sytuację polskiego designu. Powodem jego powstania jest wyjątkowa w porównaniu z resztą świata liczba kobiet w Polsce zajmujących się zawodowo projektowaniem i wzornictwem. Nie jest to jednak feministyczny manifest, a raczej refleksja nad tym fenomenem i pytanie o szczególną rolę pań w polskim designie. Twórcy dokumentu zaprosili do rozmów projektantki z poważnym dorobkiem twórczym, ale również te, które dopiero zaczynają karierę. Widzowie mają okazję zobaczyć obiekty, które przyniosły rozgłos ich autorkom. W filmie nie zabrakło również wypowiedzi krytyczek, teoretyczek i popularyzatorek polskiego designu, będących niekwestionowanymi autorytetami w tej dziedzinie.

Każda z bohaterek ma swoją teorię na temat projektowania i roli kobiet w designie. Każda z nich inaczej też postrzega niezwykle skomplikowany proces tworzenia. Jednak z tej wielości myśli i wrażeń wyłania się bardzo spójny obraz polskiego rynku wzornictwa. We wszystkich głosach słychać tę samą nutę nadziei na przyszłość – niebawem polski design będzie rozpoznawalny na świecie i stanie się ważnym elementem polskiej rzeczywistości. Film składa się z 20 epizodów, z których każdy stanowi zamkniętą całość. „Dizajnerki” to pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny wyprodukowany przez telewizję Domo.

Jacek Dużyński jest operatorem obrazu, scenarzystą i reżyserem. Studiował na UAM w Poznaniu filologię polską oraz w PWSFTviT w Łodzi na wydziale operatorskim. Jest współtwórcą grupy Ankh Fabryk, zajmującej się filmem, muzyką i działaniami plastycznymi. Zdobywał nagrody na festiwalach międzynarodowych (Tel Aviv, Monachium, Houston). Współpracował z Leszkiem Mądzikiem, Ferencem van Damme i Grzegorzem Królikiewiczem. Ma na koncie zdjęcia do kilkudziesięciu filmów dokumentalnych i teatrów telewizji. Jest autorem filmów animowanych i wideoklipów. Na stałe współpracuje z Se-ma-forem, CANAL+ i TVP.


21.10 (17.00), 23.10 (15.00), 28.10 (17.00)
Helvetica

Film dokumentalny, 80’

Reżyseria: Gary Hustwit

„Helvetica” to niezależny film długometrażowy na temat typografii, grafiki oraz globalnej kultury wizualnej. Film przedstawia niezwykle intensywny rozwój jednego rodzaju czcionki (w 2007 roku czcionka ta obchodziła 50. urodziny) w kontekście szerszej dyskusji na temat tego, jak krój czcionki wpływa na nasze życie. Film prowadzi nas do wielkich miast i zamieszkujących je czcionek; przedstawia dyskusje z uznanymi projektantami na temat ich prac, procesu tworzenia, a także wyborów i estetyki stojących za takim, a nie innym, wyborem czcionki. „Helvetica” skłania do ponownego przyjrzenia się tysiącom słów, które codziennie widzimy.

Film to także nieco spóźniona prezentacja sylwetek niektórych z największych współczesnych grafików oraz projektantów czcionek. W filmie udział wzięli Massimo Vignelli, Matthew Carter, Erik Spiekermann, Wim Crouwel, Hermann Zapf, Neville Brody, David Carson, Stefan Sagmeister, Michael Bierut, Paula Scher, Jonathan Hoefler, Tobias Frere-Jones, Experimental Jetset, Michael C. Place, Norm, Alfred Hoffmann, Mike Parker, Bruno Steinert, Otmar Hoefer, Leslie Savan, Rick Poynor, Lars Müller i inni.

Jaki jest sens robienia filmu o czcionce? „Każdego dnia widzimy słowa na znakach, reklamach, w e-mailach, ale tak naprawdę rzadko kiedy przyglądamy się krojowi czcionki, którą słowa te zostały zapisane. Nie zastanawiamy się nad faktem, że ktoś tę czcionkę zaprojektował oraz nad tym, jak dany krój czcionki wpływa na odbiór przekazywanych za jej pomocą informacji. Mój wybór padł na czcionkę Helvetica, gdyż jest to najbardziej rozpowszechniony krój, a poza tym jej kariera to świetna podstawa do analizy ostatnich 50 lat grafiki. Postęp w technologii komputerowej sprawił, że obecnie wszyscy jesteśmy w pewnym sensie grafikami.” – wyjaśnia Hustwit.


21.10 (18.30), 23.10 (16.30), 28.10 (18.30)
Objectified

Film dokumentalny, 75 ’

Reżyseria: Gary Hustwit

„Objectified” to długometrażowy film dokumentalny, dotyczący skomplikowanych związków między wyprodukowanymi przedmiotami oraz, co za tym idzie, ludźmi, którzy je projektują. Jest to spojrzenie na twórczy proces, prowadzący do powstania takich rzeczy, jak szczoteczka do zębów czy elektroniczne gadżety. To obraz projektantów, którzy wciąż na nowo analizują, oceniają i tworzą nasze prefabrykowane środowisko. Chodzi tu o wyrażanie siebie, tożsamość, konsumpcjonizm i równowagę. Fabularyzacja materiału dokumentalnego oraz przemyślane rozmowy przybliżają przebieg procesu tworzenia u niektórych z najbardziej wpływowych projektantów produktu oraz pokazują, jak przedmioty ich autorstwa wpływają na nasze życie. Czego możemy dowiedzieć się o tym, kim jesteśmy, kim chcemy być,  patrząc na przedmioty, którymi się otaczamy?

O Garym Hustwitcie:
Gary Hustwit wyprodukował pięć filmów, m.in. „I Am Trying to Break Your Heart,” uhonorowany nagrodami film o zespole Wilco; „Moog,” dokument o pionierze muzyki elektronicznej, Robercie Moogu oraz „Drive Well, Sleep Carefully,” film z trasy koncertowej zespołu Death Cab for Cutie. „Helvetica” to jego debiut reżyserski. Pod koniec lat 80-tych Hustwit współpracował z punkową wytwórnią SST, a w kolejnej dekadzie prowadził niezależne wydawnictwo Incommunicado Press. W roku 2000 był wiceprezesem portalu medialnego Salo.com, a w roku 2001 założył niezależną wytwórnię Plexifilm.


Muzeum Kinematografii
Plac Zwyciestwa 1
+48 42 6740957
godziny otwarcia:
21.10, 28.10 pt.: 17.00-20.00
sb.-nd.: 10.00-20.00
30.10 nd.: 11.00-20.00