Fikcyjny Design, David Crowley

Ostatnimi laty wielu projektantów i literatów zajmuje się kwestią „fikcyjnego designu”. Pisarz Bruce Sterling, a także projektanci Dunne, Raby i Branko Lukic, twierdzą, że spekulacja – nieograniczana przez potrzeby rynku i możliwości techniczne – ma moc zmiany świadomości. Jeśli jesteśmy sobie w stanie wyobrazić inny świat, być może mamy klucz do jego zmiany. Takie tworzenie przez projektantów alternatywnych wersji historii (a gdyby tak wydarzenia potoczyły się inaczej?) czy skupianie się na odległej przyszłości (co będzie za 20, 30 czy 40 lat) jest praktyką, która ma wiele wspólnego z science fiction.

W swym krótkim wykładzie David Crowley, znawca i krytyk designu oraz wykładowca w Royal College of Art, opowie o tej praktyce w kontekście utopianizmu, wizjonerskiego podejścia Buckminstera Fullera oraz prośrodowiskowego projektanta i autora licznych publikacji Victora Papaneka, a także „profesjonalnej” futurologii.

David Crowley
David Crowley prowadzi zajęcia z pisania tekstów krytycznych w zakresie sztuki i wzornictwa na Royal College of Art w Londynie. Autor licznych książek, m.in. „Style and Socialism” (Berg, 2000, współredagowany z Susan E. Reid), „Warsaw” (Reaktion, 2003) oraz „Pleasures in Socialism” (Northwestern University Press, 2010). Regularnie pisuje także do magazynów poświęconych sztuce i wzornictwu. Był kuratorem kilku dużych wystaw, w tym „Cold War Modern Design 1945-1970” w V&A Museum w Londynie w latach 2008-2009, a także „The Power of Fantasy. Modern and Contemporary Art from Poland” w galerii BOZAR w Brukseli w 2011 roku.