Przegląd Szkół to jedno z kluczowych wydarzeń festiwalu. Pozwala na nawiązanie współpracy między uczelniami, konfrontację programów i metod nauczania, wymianę myśli i doświadczeń. Daje niepowtarzalną możliwość promocji uczelni i zaprezentowania przez nią swoich osiągnięć. Wystawy i multimedialne pokazy przedstawiają prace najzdolniejszych, często debiutujących studentów i realizują w ten sposób podstawowy cel festiwalu – odkrywanie młodych utalentowanych osób.

W tym roku tematem Przeglądu Szkół jest „Tkanina”.

Postanowiliśmy skupić się na nauczaniu projektowania tekstyliów. Niewiele jest rzeczy w naszym codziennym otoczeniu o tak długiej historii, jak tkanina. Towarzyszy nam od ośmiu tysięcy lat. Począwszy od prymitywnych plecionek, w których wykorzystywano naturalne materiały, jak trawy, włókna, elastyczne gałązki, po najnowsze odkrycia rodem z NASA i laboratoriów sportowych, zaspokaja potrzeby praktyczne, a równocześnie spełnia funkcje dekoracyjne i artystyczne. Nieustannie ewoluuje, zachowując swoją tożsamość: wykorzystuje coraz to nowe tworzywa i technologie, odpowiada na zmieniające się ludzkie potrzeby i oczekiwania. Nieustannie żyje. Zaskakuje, przybierając nowe formy, wzory, kolory i funkcje.

Do Przeglądu zaprosiliśmy wszystkie uczelnie, wydziały i kierunki, które zajmują się tkaniną unikatową i przemysłową, innowacjami w tej dziedzinie oraz starym artystycznym rzemiosłem. Postanowiliśmy przyjrzeć się temu, czym jest tkanina współcześnie i jakie są kierunki jej rozwoju. Czy jest terenem odkrywania nowych możliwości, realizacji innowacyjnych projektów, polem estetycznych dążeń, czy może jest tylko i wyłącznie historycznym artefaktem, któremu owszem można oddać honor, ale który nie jest już dzisiaj wyzwaniem projektowym? Każda z tych możliwości jest opisem i wyrazem zmiany. Zmiany ludzkich oczekiwań, dążeń i potrzeb. Czas rozstania z tkaniną jeszcze nie nadszedł. Ci, którzy przewidują trendy, wieszczą jej wielki powrót. Co mówi o nas dzisiejsza tkanina? Co mówią przez nią dzisiejsi studenci? Przywróćmy tkaninę Łodzi, niegdysiejszej stolicy przemysłu tekstylnego.


Łódź, Akademia Sztuk Pięknych, Wydział Tkaniny i Ubioru
Anna Szydłowska / Daria Balińska / Katarzyna Staryk / Alicja Łaciak / Małgorzata Mróz / Aleksandra Barańska / Milena Wiaderek / Walentyna Balcerzak

Poznań, Uniwersytet Artystyczny, Wydział Architektury i Wzornictwa
Magdalena Ataman / Weronika Sochacka / Małgorzata Masłowska

Koszalin, Politechnika Koszalińska, Instytut Wzornictwa, Pracownia Projektowania Ubioru i Kostiumu
Marika Lewandowska / Marcin Sutuła / Aleksandra Groś / Anna Szklińska

Dania, Kolding, Szkoła Designu w Kolding, Projektowanie Tkanin
Dorte Agergaard Jensen

Holandia, Amsterdam, Akademia Gerrit Rietveld
Joshua Enker / Pablo Londonno Sarria

Wielka Brytania, Londyn, Uniwersytet Sztuki, Central Saint Martins College
Myrza de Muynck / Helen BullockShoun SamsonPhoebe English


Centrum Festiwalowe
Targowa 35
+48 42 6842095
godziny otwarcia:
20.10 czw.: 18.00-20.30
21-30.10 pt.-nd.: 11.00-20.00