Energia Wnętrza. Styl Skandynawski (2011)

BoConcept, IKEA, Kinnarps, &tradition
www.boconcept.com
, www.ikea.com, www.kinnarps.com, www.andtradition.com

Prostota i funkcjonalność. Tak można określić wzornictwo skandynawskie, którego pragmatyczny charakter w dużej mierze podyktowany jest surowym klimatem krajów dalekiej północy. Śnieżne zimy od zawsze sprzyjały koncentrowaniu życia w domach: wnętrza stawały się oazami przytulności, wygody i ciepła. Jasne aranżacje były odpowiedzią na krótkie dni i długie miesiące bez słońca.

Także dziś w projektach skandynawskich pobrzmiewa echo tamtych czasów. Skandynawski dizajn nawiązuje do wiekowej tradycji rękodzielniczej, która rozwijała się w osadach otoczonych lasami, skazanych na samowystarczalność. Dzięki obróbce drewna opanowanej do perfekcji, solidność i wytrzymałość mebli idzie w parze z naturalnym urokiem drewna. Piękno to również istotny element skandynawskiego projektowania. Rzeczy mają być nie tylko funkcjonalne, ale i ładne. Formy wynikają z konkretnych potrzeb (także estetycznych), dostosowane są do określonych warunków i funkcji. Nie ma tu przypadku, nie ma zbędnych elementów.

Na sukces i silną pozycję skandynawskiego dizajnu składa się przekonanie, że każdy obywatel powinien mieć do niego dostęp. Dobre i odpowiedzialne wzornictwo czyni nasze życie łatwiejszym i piękniejszym. Brzmi utopijnie? A jednak właśnie taka idea przyświeca projektantom skandynawskim. Żyjąc w kraju, w którym realia odbiegają od wyobrażeń, skorzystajmy choć z tego, co wypracowano w Skandynawii.


Centrum Festiwalowe
Targowa 35
+48 42 6842095
godziny otwarcia:
20.10 czw.: 18.00-20.30
21-30.10 pt.-nd.: 11.00-20.00